Przedszkole prywatne czy państwowe - które wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jakie przedszkole wybrać dla swojego dziecka, by spełniało ono szereg ich wymagań. Na rynku szybko przybywa różnych placówek, które różnią się ceną, profilem działania, wielkością czy odległością od miejsca zamieszkania. Nie ułatwia to wyboru, jednak pozwala na znalezienie miejsca idealnego dla naszego malucha. Nasi rodzice nie mieli takich problemów, bo najczęściej w pobliżu miejsca zamieszkania istniało jedno przedszkole publiczne, do którego nas zapisywali. Dzisiaj wiele się w tej kwestii zmieniło. Przede wszystkim zaczęły funkcjonować przedszkola niepubliczne, które posiadają bogatą ofertę i najczęściej mniejsze grupy dzieci. Wiele z nich pracuje w oparciu o autorskie programy i zatrudnia najlepszych pedagogów, mających doświadczenie w pracy z najmniejszymi dziećmi. Ponadto przykładają one dużą wagę do nauki języka angielskiego i oferują szereg zajęć dodatkowych, które rozwijają potencjał każdego malucha. Wiele z nich jest także dwujęzycznych, dzięki czemu maluchy mogą poznawać już od najmłodszych lat kulturę i obyczaje innego kraju. Szczególnie popularne na rynku są placówki, które przybliżają dzieciom język i kulturę Włoch, ale nie brakuje także tych, uczących języka francuskiego czy hiszpańskiego. Przedszkola niepubliczne mają na pewno wiele zalet, ale niestety nie wszystkich rodziców na nie stać, a ponadto zazwyczaj ciężko się do nich dostać, bo zapisy do tych najlepszych odbywają się nawet na kilka lat do przodu. Jeżeli przydarzy nam się taka sytuacja, nie powinniśmy się załamywać, bo przedszkola publiczne mają dziś także bardzo dużo do zaoferowania. Niejednokrotnie wcale nie różnią się od swoich elitarnych kolegów, a są znacznie tańsze i powodują, że dziecko ma kontakt z różnymi rówieśnikami, a nie tylko tymi z określonej grupy społecznej. Ponadto zatrudniają one nauczycieli angielskiego, ale także logopedów czy specjalistów od gimnastyki korekcyjnej i rytmiki, a to powoduje, że chodzące do nich maluchy, mają takie same szanse na prawidłowy rozwój jak ich rówieśnicy z niepublicznych placówek.