Przedszkole nie takie straszne, jak myślisz

Każdy rodzic ma obawy przed posłaniem dziecka do przedszkola. W dużej mierze łączą się one z nie najlepszymi, osobistymi wspomnieniami z pobytu w tej instytucji. Większość dorosłych nie może wyrzucić z pamięci zmuszania do jedzenia rozgotowanych warzyw, leżakowania czy niemiłych pań przedszkolanek. Na szczęście dziś wiele się w tej kwestii zmieniło i nie musimy obawiać się, że zafundujemy swojemu dziecku traumatyczne doświadczenia. Przedszkola to dziś nowoczesne instytucje, które zatrudniają wykwalifikowany, lubiący pracę z maluszkami personel oraz oferujące ciekawe, autorskie programy, które przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju ich podopiecznych. Nauczyciele nastawieni są na współpracę z rodzicami, uwzględniają ich prośby i wskazówki oraz regularnie informują ich o postępach przedszkolaka. Dzięki rozmowie z nimi każdy rodzic doskonale wie, jaki są mocne i słabe strony jego dziecka, jakie zainteresowania należy u niego rozwijać i nad jakimi ograniczeniami pracować. Ponadto przedszkola zatrudniają przeważnie logopedów i specjalistów od gimnastyki korekcyjnej, którzy są w stanie zlikwidować problemy z poprawną wymową czy wady postawy. Na tymi ostatnimi warto popracować jak najwcześniej, bo wraz ze wzrostem dziecka, mają one tendencję do pogłębiania się, a przecież żaden rodzic nie chce, by jego dziecko miało już w tak młodym wieku, np. problemy z kręgosłupem. Przedszkola oferują dziś także wiele ciekawych zajęć zarówno podstawowych, jak i dodatkowych, dzięki którym dzieci się nie nudzą i nie mają czasu tęsknić za rodzicami. Te drugie są zazwyczaj dodatkowo płatne, a ich rodzaj zależy od konkretnej placówki i wymagań rodziców. Najczęściej należą do nich: basen, tenis, balet, judo, szachy czy różne języki obce. Warto też podkreślić, że obecnie praktycznie wszystkie przedszkola, prowadzą naukę języka angielskiego. Na początku są to oczywiście różne piosenki i alfabet, jednak później stopniowo zwiększają zakres słownictwa, które będzie niezwykle przydatne, kiedy dziecko pójdzie do szkoły.