Przedszkola dawniej i dziś

Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, a większość z nich chodziła do przedszkola. Nawet jeśli tak nie było, nie ma czego żałować, bo przedszkola w latach 70. czy 80. raczej nie dawały zbyt wielu powodów do radości. Wielu ich podopiecznych do dziś nie może patrzeć na szpinak czy tartą marchew, z niechęcią wspomina leżakowanie, małą liczbę zabawek czy nie zawsze miłe panie przedszkolanki. Jedyną zaletą było to, że przedszkole umożliwiało kontakt z rówieśnikami, i to najczęściej w nim nawiązywały się pierwsze znajomości i przyjaźnie, które często przetrwały lata. Dziś w tym ostatnim temacie nic się nie zmieniło, jednak w pozostałych kwestiach, na pewno tak. Przedszkola to dziś przyjazne dzieciom miejsca, które bawią, uczą i wychowują. Posiadają one wykwalifikowany personel, który ma doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, jest empatyczny i potrafi wydobywać z maluchów to, co najlepsze, wspomagając ich wszechstronny rozwój. Pedagodzy często pracują w oparciu o autorskie programy oraz stosują różne metody i pomoce dydaktyczne, dzięki którym dzieci uczą się poprzez zabawę i robią to z ogromną przyjemnością. Ponadto w większości przedszkoli wprowadzono już naukę języka angielskiego, a jego lektorzy pokazują dzieciom każdego dnia, jaką frajdę daje jego nauka. Umysł małych dzieci chłonie nowe wiadomości jak gąbka, dlatego warto już na tak wczesnym etapie zainwestować w lekcje języka obcego, bo na pewno zaprocentują one, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Współczesne przedszkola kładą nacisk na wszechstronny rozwój maluchów, dlatego oprócz zajęć językowych, organizują jeszcze szereg innych, do których należą gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, nauka liter i cyfr, wycieczki krajoznawcze, nauka nowych piosenek i wierszy, zajęcia plastyczne czy wokalne. Wiele przedszkoli kładzie także duży nacisk na ochronę środowiska i uczy swoich podopiecznych ekologicznych zachowań. Jest to niezwykle ważne, bo potem dzieci przenoszą je na grunt domowy i stają się nauczycielami swoich rodziców.

Przedszkola mają jeszcze jedną ważną cechę, a mianowicie uczą dzieci samodzielności. Rodzice mają tendencję do wyręczania we wszystkim swoich pociech, a oddając dziecko do przedszkola, możemy być pewni, że bardzo szybko nauczy się ono samodzielnie ubierać, wiązać buty czy korzystać z toalety, bo nie będzie chciało być gorsze od rówieśników, którzy już to wszystko potrafią.