Niania, dziadkowie czy przedszkole - co wybrać?

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, że musi wrócić do pracy i znaleźć profesjonalną opiekę dla swojego maluszka. Wtedy najczęściej pojawia się dylemat, czy lepsza będzie opiekunka, pomoc dziadków czy przedszkole. Zatrudnienie niani ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych można zaliczyć to, że zazwyczaj opieka odbywa się w domu rodziców, co oznacza, że nie tracimy czasu na dojazdy do placówki, bo to niania przychodzi do nas. Ponadto opiekuje się ona tylko naszym dzieckiem, więc ma dużo czasu i możliwości, aby ciekawie zorganizować mu dzień. Jest do jego całkowitej dyspozycji, i to najczęściej w godzinach, które odpowiadają rodzicom. Do wad należy to, że dziecko ciągle przebywa tylko z nią, nie mając kontaktu z rówieśnikami. Wynajęcie niani to też spory wydatek, szczególnie w większych miastach, na który nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić. Inną opcją jest poproszenie dziadków o opiekę nad dzieckiem. Musimy tylko uwzględnić fakt, że często pracują oni jeszcze zawodowo i nie zawsze znajdą kilka wolnych godzin każdego dnia. Czasami na zajęcie się wnuczkiem nie pozwala im stan zdrowia, albo mieszkają w dużej odległości od jego domu. Czasami zdarza się i tak, że na emeryturze zaczynają dopiero drugie życie i chcą poświęcać się swoim pasjom, zwiedzać świat czy odpoczywać w domu pod miastem, a nie zajmować się przez cały wolny czas dziećmi.

Gdy zatem stwierdzimy, że ani wynajęcie niani, ani powierzenie dziecka dziadkom nie jest najlepszym rozwiązaniem, warto zdecydować się na opcję numer trzy, czyli przedszkole. Jego zaletą jest najczęściej przystępna cena i stosowanie nowoczesnych metod wychowawczych. Dobre przedszkole uczy poprzez zabawę i zapewnia wszechstronny rozwój, a także gwarantuje dziecku kontakt z rówieśnikami. Jest on bardzo ważny, bo tylko w grupie dziecko uczy się prawidłowych zachowań społecznych i ma okazję do nawiązywania pierwszych przyjaźni. Ponadto przedszkole twórczo zorganizuje dziecku dzień, czego raczej nie zrobimy w domu. Gry i zabawy ruchowe, zajęcia z języka angielskiego, spacery, rytmika czy nauka nowych piosenek i wierszyków – to tylko niektóre atrakcje, które z pewnością polubi każde dziecko. Bardzo ważne jest także to, że zatrudniają one tylko doświadczonych pedagogów, dla których pasją jest codzienna praca z dziećmi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dziecko będzie w najlepszych z możliwych rękach.